бізнес виробництво сувенірної упаковкиКрасива упаковка в сучасній торгівлі відіграє дуже велику роль, можна навіть сказати, що упаковка не менш важлива, ніж сам товар, який утримується під упаковкою. Цим обумовлено бурхливий розвиток ринку з виробництва пакувальних матеріалів. Для відкриття свого бізнесу з виробництва упаковки в масовому сегменті потрібні великі інвестиції. Але на цьому ринку існують і досить вузькі ніші, в яких може успішно працювати малий бізнес. Саме такою цікавою для малого бізнесу нішею є сувенірна упаковка. У свою чергу, одним із сегментів якої є сувенірна жерстяна банка. У таких банках продається чай, подарунки, дорогий алкоголь і т.п. Саме про цей бізнес, на прикладі однієї з компаній, що працюють на ринку і піде мова.

бізнес сувенірна упаковка
Красива упаковка в сучасній торгівлі відіграє дуже велику роль, можна навіть сказати, що упаковка не менш важлива, ніж сам товар, який утримується під упаковкою. Цим обумовлено бурхливий розвиток ринку з виробництва пакувальних матеріалів. Для відкриття свого бізнесу з виробництва упаковки в масовому сегменті потрібні великі інвестиції. Але на цьому ринку існують і досить вузькі ніші, в яких може успішно працювати малий бізнес. Саме такою цікавою для малого бізнесу нішею є сувенірна упаковка. У свою чергу, одним із сегментів якої є сувенірна жерстяна банка. У таких банках продається чай, подарунки, дорогий алкоголь і т.п. Саме про цей бізнес, на прикладі однієї з компаній, що працюють на ринку і піде мова.

Спочатку передбачалося, що компанія "Новий Аргумент", яку очолює Фархад Нагдаліев, буде видавати книжки, друкувати зошити та рекламні буклети. Однак компанія так і не видала жодної книжки. Прямо перед запуском видавничого проекту Фархад Нагдаліев, за його власними словами, "раптом захворів виробництвом сувенірних жерстяних банок". "Недуга" виявився важким: видавничий проект тут же перетворився на прожект, а фірма замість книг і зошитів початку тиражувати банки. Чим і продовжує займатися ось уже сьомий рік.

– По нашому багатолітньому спостереженню, чим гірше дизайн сувенірної банки, тим краще вона продається, говорить Фархад. Пам'ятаю, одна дівчина працювала у нас секретарем і паралельно надійшла в поліграфічний інститут, де її почали вчити малювати. Не знаю, хто її попросив, цей момент я упустив, але на новорічній банку вона намалювала нам Діда Мороза у вигляді Кощія Безсмертного і Снігуроньку у вигляді Баби-яги. Обидва страшні такі. І з цим малюнком було випущено, якщо не помиляюся, щось близько 18 тис. банок. Яке ж було моє здивування, коли я дізнався, що через два дні після надходження на склад весь тираж був розібраний, і покупці просили ще. Я жахався смакам наших покупців і радів прибутку одночасно.

На відміну від промислових банок, які використовуються, скажімо, для рибних консервів або кава, сувенірні банки, як неодноразово повторив Фархад Нагдаліев, "красива і порівняно дорога упаковка". Ця упаковка може бути самих різних форм: циліндрична, кубічна, овальна, у вигляді серця, у вигляді двох сердець і т. д. – і відповідно будь-якого дизайну.

"Сувенірка" замовляють Фабрика з розфасування чаю, виробники приправ, біологічно активних добавок, кондитерських виробів, парфюмерії. Також бувають замовлення від торговців алкоголем: їм потрібні туби для дорогих напоїв. А крім того, під Новий рік "Новий Аргумент" виробляє, за висловом Фархада, "знеособлені банки": вони робляться не на замовлення, а в якості самостійного продукту компанії, і їх купують різні організації під новорічні дитячі подарунки. Банку з Кощієм і Бабою-Ягою була якраз з цієї серії.

– Зараз наша галузь перебуває в зародковому стані, розповідає Фархад. Навіть у Китаї є спеціалізовані заводи, які вже працюють по 30-40 років. А в СРСР не було спеціалізованих підприємств. Сувенірна банку проводилася на рівні невеликих цехів на кондитерських або Фабрика з розфасування чаю.

– Як йдуть справи тепер? – На сьогоднішній день у нас в країні існують лише два підприємства з випуску сувенірних банок. Одне – завод в Мурманську, який виріс з невеликого цеху рибного комбінату. Інше – ми. "Новий Аргумент" зареєстрований в Москві, і тут ми вирішуємо всі фінансові, торговельні та управлінські питання, але наші виробничі потужності знаходяться в Рязані.

Заводу тільки два, а обсягу попиту, за словами Нагдаліева, могло б вистачити на двадцять два. У минулому році "Новий Аргумент" випустив 980 тис. банок (в середньому по $ 1,5-2 за штуку), і ще Фархад співтовариші перепродали енну кількість продукції мурманського заводу – ринку все одно здалося мало.

– Взагалі я хотів стати іхтіологом.

Більш того, я став іхтіологом і формально є їм до цих пір. Моя трудова книжка в даний момент лежить на біофаку МГУ, – розповідає Фархад. І навіть є старшим науковим співробітником. Виходить, що "Новий Аргумент" для мене – це робота за сумісництвом.

Закінчивши середню школу в місті Боровську Калузької області, Фархад Нагдаліев поїхав до Москви вступати на біофак МГУ. Вчинити, однак, не вийшло, не добрав одного бала. Фархад вирішив спробувати щастя на наступний рік, а поки надійти на відповідний факультет якого-небудь менш престижного вузу.

У нього був вибір: рибний інститут в Калінінграді і рибний інститут в Астрахані. Хотілося в Калінінград, але туди не було квитків. У підсумку Фархад купив квиток до Астрахані, вступив до інституту, та так в ньому і залишився.

– За час навчання я побував з експедиціями практично на всіх великих водоймах СРСР, від Балтики до Камчатки і від Білого моря до Каспійського, розповідає Фархад. – Хочете, налякаю? У деяких рибних господарствах на Рибінському водосховищі немає чоловіків старше 45 років.

В озеро скидаються відходи, що містять канцероген, і ті люди, які постійно їдять озерну рибу, в обов'язковому порядку захворюють раком. Такого жаху я не бачив навіть в Чорнобилі.

– А причому тут Чорнобиль? – У Чорнобилі ми вивчали, як аварія позначилася на рибі. Фантастика! Виявилося, що риба практично не постраждала.

Рослини дуже сильно реагують на радіацію, ссавці теж. А риба – ні.

В одній з експедицій Фархад познайомився з колегами "емгеушнікамі", в результаті чого вирішив вчинити і поступив в аспірантуру МДУ.

– Я вступив до аспірантури в 1992 році, згадує Фархад. Час був страшний: бідність, супи з концентратів і разом з тим дружина і дитина. Якось я побачив на головній будівлі університету оголошення: "Фінансова компанія запрошує на роботу" – і не зміг не прийняти запрошення. Дуже хотілося їсти.

Суть роботи полягала у відкритті пунктів покупки ваучерів. Фархад відкрив один такий пункт в перший же день роботи.

Обдзвонив 60 кінотеатрів. У трьох домовився про зустріч, а в одному уклав договір. Білетерку в цьому кінотеатрі стали не тільки торгувати квитками, але заразом і скуповувати у населення ваучери.

Оцінивши по достоїнству завзяття нового співробітника, керівництво компанії тут же вручило йому солідне, за його тодішніми мірками, кількість рублів і запропонувало попрацювати брокером на біржі.

– Біржі в той час являли собою дуже оригінальне видовище, згадує Фархад. По периметру уздовж стін коштують шкільні парти, і навколо них ходять похмурі мужики в куфайках з набитими грошима кишенями. Потрібно було у когось купити акції, скажімо, AVVA або "Альянсу" за 3 рублі, а продати за 3,1. Гроші на біржі ходили досить серйозні, і місцеві жлоби постійно намагалися грабувати брокерів. Тому швиденько втекти ввечері додому, не отримавши по довбешці, було окремим мистецтвом. Однак заробляв я тоді непогано. В місяць виходило стільки, скільки аспірант отримував за рік.

До речі, паралельно я продовжував навчатися в аспірантурі: їздив в експедиції, писав кандидатську, потім захистив її.

Присвятивши ще якийсь час фінансової компанії: то працюючи в якості менеджера у відкритому нею недержавному пенсійному фонді, то редагуючи видавану нею газету з пенсійної тематики (новини, інтерв'ю з бабусями і т. д.), Фархад нарешті вирішив змінити місце роботи. Він перейшов у торговельну компанію, яка займалася, як, втім, займається і зараз, новорічними подарунками.

– Спочатку я очолив відділ реклами, розповідає Фархад, а потім мене поставили на ялинковий проект: організація ялинок, уявлень, поставка подарунків.

Я взяв цей проект практично з нуля і, скажу не без гордості, довів його за три роки до міського рівня. Ми організовували всі великі московські ялинки: "Лужники", "Олімпійський", "Росія" і т. д. На цих ялинках і виросла бляшана тема – ми пакували подарунки в жерстяні банки мурманського заводу.

До 1999 року Фархад вдосталь напрацювався найманим менеджером і твердо вирішив організувати власний бізнес. Спочатку, як уже говорилося, він збирався спробувати себе на рекламно-видавничій ниві і з цією метою зареєстрував фірму "Новий Аргумент". Але оцінивши перспективи в сфері сувенірної упаковки, Фархад вважав їх куди більш кращими.

Причому спершу мова йшла не про виробництво, а тільки про торгівлю жерстяної тарою. Все, що потрібно для цього бізнесу, малося у Фархада в пов
ному обсязі: швидко зростаючий попит, гарні зв'язки з Мурманськом заводом, який на той момент фактично був монополістом, тлумачний компаньйон і нескінченне бажання працювати і заробляти.

– Торгівля у нас пішла добре, розповідає Фархад. Ми вивчили потенційних покупців, грамотно вибудували рекламну кампанію і вивели продукт на ринок. Реклама впала на благодатний грунт. Адже тоді на ринку взагалі ніхто не пропонував бляшану упаковку. Так що заробляти ми почали вельми і вельми.

Спочатку я купив однокімнатну квартиру, потім трикімнатну. А потім ми знайшли "убитий" цех на Рязанської чаеразвесочной фабриці і практично весь прибуток почали вливати у виробництво.

"Убитий" цех обійшовся "Новому аргументів" в порівняно скромну суму – $ 12 тисяч. Але на те, щоб перетворити знаходилася в ньому мізерія в технологічну лінію з виробництва жерстяної упаковки, Фархад і компанія протягом року витратили близько $ 80 тис.

– Не приховую, ми переманили з мурманського заводу трьох висококласних наладчиків, розповідає Фархад, поклали їм дуже пристойні, особливо по рязанським мірками, зарплати, зняли квартири.

Ось вони всі і приводили в порядок, оснащували першу лінію. Загалом, на них у нас все тримається. У СРСР таких фахівців не готували, і в Росії зараз не готують.

Верстатника, а у нас на верстатах головним чином працюють жінки-станочніци, можна вивчити за три місяці. А щоб підготувати наладчика, потрібно, щоб він пропрацював під наглядом досвідченого спеціаліста не менше трьох-чотирьох років.

Питання збуту, за словами Нагдаліева, новонароджене підприємство "вирішувало дуже просто": клієнтів, закуповували за посередництва "Нового аргументи" банки мурманського виробництва, новонароджене підприємство стало переорієнтувати на власну продукцію. У чому і досягло успіхів.

– Зараз ми поставляємо банки практично всім великим компаніям і організаціям, розповідає Фархад. Будь-яка компанія, чия назва на слуху, майже напевно є нашим клієнтом. Самі гарні замовлення на новорічні банки надходять до нас з Сибіру, де у нас ціле море покупців, включаючи нафтові компанії. Не знаю чому, але в Сибіру прийнято робити більш дорогі, об'ємні і красиві новорічні подарунки, ніж у Москві. Відповідно, сибіряки нам замовляють самі красиві, великі і дорогі банки. Молодці!

У всьому світі сувенірна жерстяна банка проводиться на напівавтоматичних лініях. Високотехнологічні, повністю автоматизовані лінії підходять тільки для масового виробництва промислових банок. Наприклад, банки Nescafe бувають двох типів: діаметром 72,8 мм і 99 мм. Крок вліво, крок вправо-розстріл. А в "сувенірка", за словами Фархада, необхідно різноманітність: лінія повинна "вміти" швидко налаштовуватися і перенастраиваться. Тому багато на Рязанському заводі, як на заводах Італії, Німеччини та Китаю, робиться вручну.

– Наш технологічний процес розділений на шість-дев'ять етапів, пояснює Нагдаліев. – Спочатку людина суне шматок жерсті в прес, потім передає напівфабрикат іншому, який суне його ще кудись, і т. д. До речі, в Китаї рівень технологічного оснащення на голову нижче , ніж у нас. Китайці ділять процес на десятки операцій. Тому вони можуть виготовляти банки таких химерних форм, які нам робити просто невигідно. У нижній і середній цінових категоріях вони з нами конкурувати не можуть. Адже банку – це повітря, і возити повітря з Китаю – дуже дороге задоволення: ціна в результаті виходить як мінімум на третину вища від нашої. Але якщо замовнику не шкода грошей і він хоче отримати щось зовсім неймовірне, то він цілком може звернутися до китайців.

– Наскільки сильно відчувається конкуренція з боку Китаю? – Та ні на нашому ринку конкуренції! Попит перевищує пропозицію в багато разів. Нам навіть рекламуватися ні до чого, нас усі знають як облуплених. Єдине, що ми робимо в сфері маркетингу, беремо участь у виставках. Але це потрібно виключно для того, щоб показати, що ми не померли. Якщо не приймеш участь, скажімо, у виставці "РОСУПАК", замовники можуть подумати, що у тебе щось не так.

З моменту запуску виробництво "Нового аргументи" росло як на дріжджах, щорічно збільшуючись на 70%. У 2000-му році, на наступний рік після старту була запущена друга лінія, в 2005-му – третя.

А на наступний рік компанія планує запустити четверту лінію і вийти на обсяг виробництва в 1,5-2 млн банок на рік. Але, як не дивно, Фархад вважає, що його компанія переживає кризу.

– У нас є криза зростання і кадрів.

– Про яку кри